Verdes Tamás | Frissítve:

Ecstasy: Ártalmatlannak tűnő drog, ami gyerekeket öl, de még gyógyszerré is válhat

A legtöbb pszichoaktív kábítószer a gyógyászatból került ki és indult ellenőrizetlen útjára a szórakozóhelyeken. Elképzelhető, hogy az ecstasy útja pont ennek ellentéte lesz. A kezdetektől betiltott, a múltban gyógyászati célra soha nem használt szerről szép lassan kiderül, hogy bizonyos helyzetekben pozitív hatásai jelentősebbek mint az általa okozott kockázatok. Mindeközben újra divatba jön az ecstasy Európában a tinik között, akik könnyen túladagolják magukat.

Egyéb elnevezések

MDMA, extasy, eki, bogyó, laszti, Molly

Mi az ecstasy? Miből van?

Az ecstasy egy pszichoaktív kábítószer, hivatalos nevén metiléndioxi-metamfetamin. Az MDMA és az ecstasy tulajdonképpen szinonimák, az egyetlen különbséget az jelentheti, hogy az MDMA jellemzően tiszta hatóanyagú szerre vonatkozik, míg az ecstasy esetében más anyagok is megjelenhetnek a rekreációs célból használt szerben. Kémiai képlete C11H15NO2

Az utcai ecstasy más hatóanyagokkal is rendelkezhet, például amfetaminnal és koffeinnel. Kifejezetten elterjedt az ecstasy több kábítószerrel való egyidejű, kevert használata. Ezen koktélok gyakran önálló névvel rendelkeznek.

Ecstasy
Fiatalokat célzó ecstasy tabletták

Az ecstasy hatása

Az ecstasy szorongásoldó, lazító, társas kapcsolatok építését könnyítő, pszichoaktív szer. Használatával megnő az önbizalom, az önelfogadás és a mások iránt érzett empátia is. Mindezek mellett energetizál, elmúlik az éhség és a szomjúság, emelkedett hangulatot, eufóriát okoz.

Rövid távú hatások

Az ecstasy hatása gyorsan jelentkezik, a szer bevételét követő egy órán belül már megjelenik a gátlások oldódása. Az emelkedett hangulat néhány órán keresztül marad meg. A használót mentális nyugodtság, elfogadás és empátia önti el. Ezzel párhuzamosan a fáradtság, a szomjúság és az éhség érzékelése is eltűnik.

Az ecstasy-t gyakran más drogokkal keverve használják. Ki kell emelni, hogy az ecstasy és a kokain vagy a speed használata már rövid távon is veszélyes, mivel összeadódik hatásuk.

Az ecstasy várt hatásait csökkenti az alkohol fogyasztása, miközben jelentős kockázati tényező. Tehát egyszerre veszi el a rekreációs használat pozitív élményeit és növeli az egészségügyileg ártalmas mellékhatások megjelenésének esélyét.

Az egészségügyileg ártalmas hatások közé a kiszáradás, a túlzott folyadékfogyasztás következtében felboruló sóháztartás, valamint a szívproblémák tartoznak.  

Hosszú távú hatások

A szer rövid távú hatásai akár 4-6 órán keresztül is fent maradhatnak. Ezt követően visszatér a fáradtság, valamint gyengébb tünetek, például fejfájás, érezhetőek.

A szerhasználat veszélyei elsősorban áttételes módon jelentkeznek. Gyengül a tiszta mérlegelési képesség, túlzott bizalommal vagy bátorsággal cselekszik a fogyasztó. Konfliktushoz vagy balesetekhez vezető meggondolatlan cselekedetek, védekezés nélküli szexuális kapcsolat létesítése jellemző.

A kutatások ellentmondásosak abban, hogy okoz-e maradandó károsodást az ecstasy használata. A kísérletek leggyakrabban az emlékezőképesség visszafordíthatatlan károsodást említik, de ezek még nem konszenzussal elfogadott tények.

Az ecstasy visszatérő használata azonban megváltoztathatja a szerhasználó viselkedését. A rövid hatóidőn túl is csökkenhet a mérlegelő képesség, amit az intuitív, érzelmi döntések vehetnek át.

Hogyan fogyasztják?

Az ecstasy legjellemzőbb megjelenési formája a kicsi, színes tabletta, aminek egyik oldala logózott. A logó leggyakrabban smile, de bármilyen más forma is elképzelhető. A hagyományos tabletta formán kívül, alakra formázott szerek (például gomba alakú) is megjelentek. Az ecstasy ritkán por alakú, akár kapszulázott formában is előfordul. Az ecstasy tablettás változata visszaszorulóban van, helyette jellemzően MDMA-nak nevezve, azonos hatóanyagú, aprószemű kristályos anyag terjedt el.

Az ecstasy fogyasztása gyakran más kábítószerekkel keverve történik. Ezek egy része szándékos, a szerek összeadódó vagy egymást módosító hatásai miatt, míg mások nem a vélelmezett hatás miatt, hanem a szórakozás hevében történik. Az alkohol és az ecstasy együttes fogyasztása kifejezetten kerülendő.

Túladagolható-e az ecstasy?

Igen. A túladagolás akaratlan mozgásokat, izommerevséget, hallucinációt, zavarodottságot, heves izzadást, légszomjat, paranoid félelmeket és szívritmuszavart okozhat. A kiszáradás, a sóháztartás felborulása és a korábbi szívproblémák erősödése akár halálhoz is vezethetnek. A halálos túladagolások jellemzően kevert szerhasználat során következnek be. A túladagolást veszélye jelentős, ha több, mint egy tablettát vesz be a szerhasználó, hiszen a tabletták pontos hatóanyag mennyisége nem ismert. Akár 2-3 tabletta bevétele is túladagoláshoz vezethet.

Legális-e? Illegális-e?

A világ szinte összes országában illegális a szer, a gyógyászati használat csak kutatási stádiumban van. Magyarországon a drog kereskedelme, birtoklása és fogyasztása is büntetendő.

Az ecstasy leghíresebb áldozatai

Az eddigi leírásokból úgy tűnhet, mintha az ecstasy egy teljesen ártalmatlan szer lenne, de ez nincs így. A kifejezetten gyerekbarátra készített, színes, cuki tablettákból nagyon könnyű egy fiatalnak túladagolni magát, aminek kimenetele fatális is lehet. A halálos áldozatok többsége tinédzser, akiknek kevés információjuk van a drog hatásáról, a túladagolás tüneteiről és a teendőkről, amik ekkor életmentők lehetnének. Szintén gyakori a túlzott vízfogyasztás miatt bekövetkező halál. Az áldozatok sokszor fiatal lányok, hiszen a tabletták hatóanyag-tartalma jellemzően nem az ő testméreteikhez igazodik.

Az ecstasy híres áldozatai jellemzően attól váltak saját országaikban ismerté, mert úgy lettek túladagolás áldozatai, hogy arra senki nem számított. Fiatal, egészséges, 14-18 éves emberek, akik a kábítószer kipróbálása után kómába esnek és meghalnak.

A túladagolás gyakori az első használók között.

Erick Morillo amerikai zenei producer és DJ ketamin, kokain és ecstasy együttes fogyasztása után halt meg otthonában 2020-ban. A mindössze 21 éves kanadai divatmodell, Erin Spanevello ecstasy és nyugtató együttes alkalmazása után esett kómába, majd halt meg 2008-ban.

Az ecstasy ára

Az ecstasy az olcsó kábítószerek közé tartozik. Egy tabletta ára jellemzően néhány ezer forint.

Ecstasy és MDMA megjelenési formái
Ecstasy és MDMA megjelenési formái

Az ecstasy előállítása és története

Az ecstasy-t a német Merck Gyógyszergyár szintetizálta 1912-ben, de azt nem használta fel egyetlen készítménye előállításához sem. Csak 1960-as és 70-es években került a gyógyszerészek látóterébe újra a szer, de jelentősége az orvosi kutatásokban marginális volt. Az 1980-as években kezdett rekreációs drogként terjedni az Egyesült Államokban, ahol hamar tiltólistára került. A szer illegális mivolta nem gátolta terjedését. A gömbölyded tabletták fénykorukat az 1990-es és 2000-es években élték Magyarországon, de az ecstasy és az MDMA napjainkban is az egyik legnépszerűbb partidrog.

A 2000-es évektől ismét előtérbe került orvosi használata, elsősorban az Amerikai Egyesült Államokban. A szer a poszttraumás stressz (PTSD) okozta tünetek enyhítésében hatékony. A pszichológiai kezelések során könnyíti a kommunikációt, támogatja az önelfogadást, növeli az empátiát (akár a páciensnek saját magával szemben), segíti a tüneteket okozó emlékek feltárását és feldolgozását.

Ecstasy terhesség alatt

Az ecstasy hipotermiát és étkezési zavarokat okozhat a várandós nőknél. A nem megfelelő étkezés kihat a magzat fejlődésére is. Az ecstasy fejlődési rendellenességeket vagy koraszülést okozhat.

Az ecstasy elvonás időtartama és tünetei

Az ecstasy hagyományos értelemben vett erős fizikai-kémiai függőséget nem okoz. Pszichológia függőség azonban kialakulhat, aminek terápiája mindig egyénre szabott.

Ecstasy vallomások

Miután az ecstasy nem okoz durva függőséget, így az attól való megszabadulás történetek nem jellemzőek. A témában angol nyelven a legjobb könyvek Torsten Passie: The history of MDMA és Julie Holland: Ecstasy : The Complete Guide : A Comprehensive Look at the Risks and Benefits of MDMA

Szakirodalom

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük