• Ugrás az elsődleges navigációhoz
  • Skip to main content
  • Ugrás az elsődleges oldalsávhoz
vavo

VAVO

Leszokóblog

  • Rólam
  • Alkoholizmus
  • Addiktológiai kereső
  • Blog
  • Konzultáció
  • Hozzátartozói konzultáció
  • Girl in a jacket
Most itt vagy: Főoldal / Útmutató / Alkoholista a családban: 7 lépés a megoldás felé

Alkoholista a családban: 7 lépés a megoldás felé

Verdes Tamás | Frissítve: 2023. február 22.

Az alkoholista családtag megterhelő az egész családnak. Mit lehet tenni egy alkoholistával? Mit tegyek, ha alkoholista a párom? A legfontosabb kérdés az, hogy akarsz-e így is együtt élni a másikkal. Szereted-e annyira és elviselhetők-e a mindennapok, hogy vele éld le az életed. Ha az alkoholista családtag agresszív, bántalmazza a gyerekeket és párját, a helyes megoldás a többiek kimenekítése a mindennapok bántalmazó légköréből.

Tudatosítás | Rossz megoldások | Nem kell beletörődni | Itatás és a függőség elfogadása | Beavatkozás | Önvédelem | Agresszív alkoholista |

alkoholista a családban
Kelly Lyles: „ZZZZZZZZZZZZZ” Forrás: addictionart.org

Ha egy alkoholista a családban részegen elveszíti a kontrollt, és kiabál a gyerekekkel vagy bármilyen más formában bántalmazza őket, akkor nem az ő megmentése a legfontosabb, hanem a gyerekeké. Minél több időt tölt egy gyerek ilyen légkörben, annál súlyosabb traumatizációnak van kitéve, és ez rengeteg nehézséget okoz neki élete hátralévő részében.

De nem mindenhol ez a helyzet. Hiszen az alkoholizmus hatása a családra mindig negatív, de hatalmas különbségek vannak családonként.

Sok-sok alkoholista megvárja, míg a gyerekek lefekszenek, hogy utána pattintsa fel az első, második, harmadik, negyedik sört. Másnap – másnaposan – reggelivel kelti a gyerekeket, majd munkába indul. A magasan funkcionáló alkoholista (funkcionális alkoholista) remekül menedzseli az életét, miközben esténként vagy éjszakánként mérgezi magát. Sok esetben ő maga sem érzi problémának ezt az életvitelt.

A kérdés az, hogy ha nem akarsz elmenekülni, hogyan segíthetsz neki.

Tartalom

  • 1. Ne helyezd nyomás alá, inkább segíts neki tudatosítani a problémát
  • 2. Ne szurkálódj, ne tegyél megjegyzéseket
  • 3. Ne legyél apatikus, ne add fel
  • 4. Ne támogasd az ivását, ne itasd
  • 5. Segíts, hogy az alkoholista családtag önként segítséget kérjen
  • 6. Ne áldozd fel magad, húzd meg a saját határaid
  • 7. Légy nyitott a változásra
  • +1. Agresszív alkoholista a családban
  • Alkoholista a családban: ajánlott olvasmányok
  • Gyakran Ismétel Kérdések
    • Válás alkoholizmus miatt: van-e értelme?

1. Ne helyezd nyomás alá, inkább segíts neki tudatosítani a problémát

Ha ő nem érzi problémának az ivást, az azt jelenti, hogy még nincs abban a fázisban, amikor képes gondolkodni a saját életének erről a részéről. Ha felszólítod, hogy ne igyon, az olyan, mintha egy elsősnek másodfokú egyenletet adnál matekórán. Érteni fogja a szavakat, amiket mondasz neki, de nem fogja érzelmileg felfogni, és képtelen lesz kezelni ezt az elvárást.

A társad még nem tudatosította magában a saját addikcióját.

Ha eltiltod az ivástól, ha kiöntöd a sörét, ha azzal zsarolod, hogy elhagyod, nem ott segítesz neki, ahol ő éppen tart. Pedig segíteni mindenkinek csak ott lehet, ahol ténylegesen tart az életében.

De ez nem jelenti azt, hogy nem tehetsz semmit. Segíthetsz, hogy tudatosuljon benne a függősége, és elkezdjen gondolkodni róla. Hiszen nem akarod, hogy egy alkoholista párkapcsolat határozza meg az életeteket.

Ahelyett, hogy becsmérelnéd, kérdezd meg tőle egyszer-egyszer, hogy szokott-e gondolkodni az ivásán. Azt is mondhatod neki: „Szeretnék beszélgetni veled arról, hogyan iszol, mert félek, hogy ez kezd problémát jelenteni számodra”. Rengeteget segít az a mondat, hogy „Komolyan aggódom érted az ivásod miatt.”

2. Ne szurkálódj, ne tegyél megjegyzéseket

Könnyen lehet, hogy benned sok düh és agresszió halmozódott fel a másik ivása miatt. De ha ezt olyan formában adod ki magadból, hogy szúrós megjegyzéseket teszel rá, azzal csak rontasz a helyzeten. Az olyan mondatok, mint például

  • …hát igen édesem, másnaposan nem könnyű vezetni…
  • …lefogadom, hogy nem emlékszel, mint mondtam tegnap erről…
  • …látom, már megint a pián jár az eszed…
  • … mondják mások is, hogy iszik a férjem, iszik a párom, így teszel tönkre engem…
  • alkoholista a férjem, mindenki tudja a környéken…

csak ártanak, és még inkább arra ösztönzik őt, hogy igyon még egy pohárral.

Nem arról van szó, hogy ne fejezd ki azt, ami fáj neked és zavar téged. De fontos, hogy ezt ne bántóan és agresszíven tedd. Nem azért iszik, mert ez a hobbija, hanem azért, mert valami nagyon fontosat nem kapott meg az életében, és ezért nem tud kilábalni a csapdából, amibe beleesett. Fordulj felé megértéssel, és ha bármi zavar téged, mondd el neki bátran, de ezt tedd tisztelettel, bántás nélkül.

3. Ne legyél apatikus, ne add fel

Az alkoholizmus rettenetes teher a számodra is, számára is. A függőségnek komoly ereje van, de legyőzhető, ezért ne add meg magad a helyzetnek. Ha elfogadod, azzal azt az üzenetet küldöd a társad felé, hogy te is tehetetlennek érzed magad. Ez neki sem fog erőt adni, és belőled is kiöli az energiát.

Ha úgy érzed, hogy az együttélést nem akarod felbontani, akkor kötelezd el magad a másik fél támogatása és az alkoholizmusával szembeni kitartó bozótharc mellett.

Időről időre hozd fel neki a témát, és figyeld, hogy mozdul-e benne valami, ahonnan tovább tud lépni. Neked is segít, ha elolvasom néhány könyvet a témában vagy te magad meglátogatsz egy szakembert, aki segíteni tud.

4. Ne támogasd az ivását, ne itasd

Az egyik legrosszabb, amit tehetsz, ha támogatod az ivását csendben vagy szóval egyaránt. Az ivás támogatását jelenti,

  • ha itallal kínálod, amikor magától eszébe sem jutna;
  • ha azt mondogatod neki, hogy nincs ezzel semmi gond, és a szomszéd Laci/Kati is megissza a magáét;
  • ha elismerően mondogatod neki, hogy lám-lám, az ivás ellenére is milyen jól teljesítesz a munkában;
  • ha bevásárlás közben felhívod és megkérdezed, hogy nem kell-e hozni egy üveg bort a Tesco-ból.

És így tovább. Nem szurkáld őt a függősége miatt, de ne is támogasd az ivását.

5. Segíts, hogy az alkoholista családtag önként segítséget kérjen

Az alkoholista családtag számára az egyik legnagyobb kihívás az, hogy felismerje a függőségét és segítséget kérjen. Ez csak akkor működik, ha a családtagok megértik, hogy a függőség nem az egyén egyedüli felelőssége, hanem a család előtt álló közös kihívás.

A családtagok sokszor reflexszerűen két megoldást váltogatnak:

  • a függő családtag folyamatos szurkálását, szidalmazását és bűnbakként való megbélyegzését, amivel csak még mélyebbre taszítják őt a függőség csapdájába;
  • a csendes tűrést, amivel saját magukat áldozat-szerepbe taszítják, és végső soron fenntartják a függőség ördögi körét.

Mindkét szerepet le kell építenie a családnak. A tagoknak fel kell ismerniük, hogy van lehetőségük tenni azért, hogy a család egésze közösen kezdjen bozótharcot a függőség ellen, bevonva ebbe az érintett családtagot is. Ez lehetővé teszi a család egészének megújulását, megerősödését és megnyitja az addikcióból kivezető utat is.

Ennek kivitelezésére ma már egy korszerű eszköz is rendelkezésre áll az ARISE® módszer segítségével. A módszer lényege, hogy a család fordul segítségért egy professzionális szakemberhez, aki segíti a családot abban, hogy az alkoholista személy önként döntsön úgy, hogy segítséget kér a felépülésben. Az eljárás során egy meglepetésszerű jelenetben a függőt szembesítik problémájával, és igyekeznek a lelkére beszélni, hogy kezelésbe menjen. A módszert Dudits Dénes Életmentő könyve foglalja össze és mutatja be részletesen.

Ennél korszerűbb megközelítés a CRAFT (Community Reinforcement and Family Training) módszer, amely kifinomultabb, érzékenyebb eljárás. Itt nincs szembesítés, hanem a hozzátartozónak segítenek abban, hogy hatékonyabban kommunikálja érzelmeit és igényeit a függő felé, és képes legyen meghúzni saját határait. A rendelkezésre álló információk szerint sokkal hatékonyabb, mint az ARISE módszer. Hátránya, hogy Magyarországon nem alkalmazzák. Ebben az angol cikkben olvashatsz róla.

6. Ne áldozd fel magad, húzd meg a saját határaid

Eddig arról volt szó, hogyan segíthetsz te a másiknak. De ugyanilyen fontos az is, hogy magadnak se árts. Húzd meg a saját határaidat, legyél tudatos abban, hogy neked meddig elfogadható ez az életmód, és milyen hatással van rád.

Elsősorban magadért vagy felelős, és persze a gyerekekért, ha vannak nálatok.

Nem visz előre, ha feláldozod magad a másikért. Sokszor a legtöbb, amit tehetsz a másikért, ha saját magadra figyelsz, megfogalmazod magadnak azt, hogy neked mire van szükséged, és eltökélten kiállsz magadért. Végső esetben tudatosítsd magadban, mert így van: egy alkoholistát elhagyni azért, hogy élhesd az életed, nem bűn. Sőt, lehet, hogy a felépüléséhez éppen erre van szüksége.

Hogyan épül fel a hozzátartozói konzultáció?

7. Légy nyitott a változásra

Az alkoholista családtag megváltozására van esély, a küzdelem távolról sem reménytelen. De a változás megbolygatja a szokott rendet. Az alkoholista férjből érzelmi biztonságot adó családapa lesz, az iszákos asszony elkezd pénzt keresni, a drogozó egyetemista pedig felépül, és önálló életet alapít. Megannyi változás, amely téged is új helyzetbe hoz.

Kulcskérdés, hogy magadra fókuszálj, és képes legyél az új helyzethez is alkalmazkodni, és megtalálni abban a helyed. Hiszen gondolj bele: bármennyire is szenvedsz a társad ivása miatt, ebben a szerepben találtál helyet magadnak az elmúlt években. És ha ő megváltozik, az tőled is új szerepeket követel.

Nézd meg az alábbi jelenetet, amelyben egy feleség vall saját kétségbeesett helyzetéről, miután férje felépült. Rengeteg családtag találja magát ilyen helyzetben.


Ez nem azt jelenti, hogy neked is ilyen nehéz lesz a helyzeted. De azt igen, hogy érdemes előre gondolkodnod arról, hogyan képzeled el az életedet egy olyan hozzátartozó mellett, aki felépült a függőségéből, és új életet kezd.

+1. Agresszív alkoholista a családban

Ha agresszív, bántalmazó légkörben éltek, akkor nem az a kérdés, hogyan tudtok segíteni az ivó családtagnak. Az a kérdés, hogyan tudtok segíteni magatoknak. Ilyenkor a legfontosabb az, hogy a gyerekek és a józan családtagok biztonságban élhessenek, és ehhez kell eszközöket keresni.

Nem az a dolgod, hogy segítsd az agresszív és bántalmazó felet a mértéktartó ivásban vagy a leszokásban. Az a dolgod, hogy az ajtón kívül legyen vagy ti legyetek máshol, és biztonságos légkört teremts a mindennapokban.

Alkoholista a családban: ajánlott olvasmányok

Ha segíteni akarsz alkoholista családtagodnak, jó szívvel ajánlom az alábbi könyveket a figyelmedbe. Meg fogod látni, hogy nem kell tehetetlenül szemlélned az eseményeket, hanem több lehetőséged is van segíteni a pozitív változást.

Békési Tímea és Dr. Kasssai Szilvia

Újraépített életek – Történetek szenvedélybeteg szülők felnőtt gyermekeiről

Megnézem (HVG) →

Marjai Kamilla és Tóth András

Vízből katicát? Hozzátartozói jelenlét a függőségben

Megnézem (Medicina) →

Dudits Dénes

Életmentő könyv – Családi összefogással a függőség ellen

Megnézem (Libri) →

James Prochaska

Changing for Good

Megnézem (Amazon) →

Rendi Mari

A hely a pokol kapujából

Megnézem (Líra) →

Gyakran Ismétel Kérdések

Válás alkoholizmus miatt: van-e értelme?

Elsősorban a saját magad életéért vagy felelős és a gyerekekért. Ha a válás kell ahhoz, hogy békében éljetek, akkor jó döntés meghozni halogatás nélkül. Sok esetben ez jelenti a kilépést az alkoholista játszmából.

Reader Interactions

Vélemény, hozzászólás? Válasz megszakítása

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Elsődleges oldalsáv

Mi a VAVO?

A VAVO célja, hogy korszerű és közérthető információkat adjon függőségről és felépülésről érintett személyeknek és szakembereknek.

A projektről itt tudhatsz meg többet.

Friss cikkek, írások

  • A Száraz November sikerének 5 titka
  • A társfüggőség és kodependencia 5 jele és feloldása
  • 12 tipp: alkohol és leszokás közhelyek nélkül
  • Mennyire megbízhatók az online alkoholfüggőség tesztek?
  • Khantzian és az önmedikalizációs elmélet 5 pillére
  • 10 remek könyv függőségről és leszokásról
  • A kokain és hatása: mennyire veszélyes?
  • Csodaszer és gyógyszer az alkohol ellen: gyógymód vagy átverés?
  • Alkoholizmus teszt 1 percben: Van-e baj? Mit tegyél?
  • Alkoholista gyámság alá helyezése: Mikor? Hogyan?
  • Útmutató az addiktológiai kereső beágyazásához
  • Addiktológiai kereső – publikus a béta verzió
  • Orsolics Zénó: Flashback – Az őszinte szembesülés könyve
  • Repülök a gyógyszerrel: miért letehetetlen?
  • Alkoholizmus: 6 tény a kilábaláshoz
  • 12 tipp a dohányzásról való leszokás sikeréhez
  • Mi a függőség és az addikció? Hogyan kezelhető?
  • Az internetfüggőség 5 ellenszere
  • 7 tipp a Mától nem iszom fogadalom sikeréhez
  • A másnaposság 7 kreatív ellenszere
  • Az alkohol 22 legfontosabb hatása
  • A COVID19, a függőségek és az alkoholfüggőség kapcsolata: nőtt-e a segítségnyújtás iránti igény?
  • Az ártalom­csökkentés 10 aranyszabálya
  • Alkoholista a családban: 7 lépés a megoldás felé
Találjuk meg közösen a megoldást! Konzultáció magam miatt Hozzátartozói konzultáció

VAVO

  • Addiktológiai kereső
  • Kereső begyázása
  • Podcast
A weboldalon sütiket használunk a hatályos jogszabályoknak megfelelően.
Egyedi beállításokOKÉ!
Manage consent

Privacy Overview

This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are essential for the working of basic functionalities of the website. We also use third-party cookies that help us analyze and understand how you use this website. These cookies will be stored in your browser only with your consent. You also have the option to opt-out of these cookies. But opting out of some of these cookies may affect your browsing experience.
Necessary
Always Enabled
Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. These cookies ensure basic functionalities and security features of the website, anonymously.
CookieDurationDescription
cookielawinfo-checkbox-analytics11 monthsThis cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Analytics".
cookielawinfo-checkbox-functional11 monthsThe cookie is set by GDPR cookie consent to record the user consent for the cookies in the category "Functional".
cookielawinfo-checkbox-necessary11 monthsThis cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookies is used to store the user consent for the cookies in the category "Necessary".
cookielawinfo-checkbox-others11 monthsThis cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Other.
cookielawinfo-checkbox-performance11 monthsThis cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Performance".
viewed_cookie_policy11 monthsThe cookie is set by the GDPR Cookie Consent plugin and is used to store whether or not user has consented to the use of cookies. It does not store any personal data.
Functional
Functional cookies help to perform certain functionalities like sharing the content of the website on social media platforms, collect feedbacks, and other third-party features.
Performance
Performance cookies are used to understand and analyze the key performance indexes of the website which helps in delivering a better user experience for the visitors.
Analytics
Analytical cookies are used to understand how visitors interact with the website. These cookies help provide information on metrics the number of visitors, bounce rate, traffic source, etc.
Advertisement
Advertisement cookies are used to provide visitors with relevant ads and marketing campaigns. These cookies track visitors across websites and collect information to provide customized ads.
Others
Other uncategorized cookies are those that are being analyzed and have not been classified into a category as yet.
SAVE & ACCEPT