• Ugrás az elsődleges navigációhoz
  • Skip to main content
  • Ugrás az elsődleges oldalsávhoz
vavo

VAVO

Leszokóblog

  • Addiktológiai kereső
  • Alkoholizmus
  • Alkoholizmus teszt
  • Függőség
  • Hozzátartozóknak
  • Társfüggőség
  • Blog
  • Podcast
  • Rólam
Most itt vagy: Főoldal / Alapfogalmak / 12 tipp a dohányzásról való leszokás sikeréhez

12 tipp a dohányzásról való leszokás sikeréhez

Verdes Tamás | Frissítve: 2022. április 13.

A dohányzásról való leszokás folyamatában az apró lépések remekül működnek. Nézzük a legjobb tanácsokat, amelyek egyenként vagy egymás után próbálgatva segíthetnek a cigarettázás abbahagyásában.

dohányzásról leszokás lépései

Tartalom

  • 1. Csinálj projektet a leszokásból
  • 2. Takaríts ki és rakj rendet otthon
  • 3. Igyál vizet és gyümölcslevet nagy tételben
  • 4. Randizz!
  • 5. Irány a fogorvos: fogkő eltávolítás és fogtisztítás
  • 6. Kerüld az alkoholt
  • 7. Iratkozz be egy jógacsoportba
  • 8. Találj okot a leszokásra
  • 9. Jutalmazd magad
  • 10. Mozogj, sportolj
  • 11. Nézz elrettentő filmeket
  • 12. Figyeld meg a sóvárgásod
  • Gyakran Ismételt Kérdések dohányzásról leszokás témában
    • Elérhetők-e gyógyszeres terápiák?
    • Mennyi idő leszokni a dohányzásról?
    • Milyen tünetei lehetnek a leszokásnak?
    • Milyen könyveket érdemes olvasni a leszokásról

1. Csinálj projektet a leszokásból

Amibe energiát teszel, az sikerül. De nem azonnal. Mond magadnak ezt: mától egy éven át minden nap foglalkozom a dohányzáshoz való viszonyommal.

A hős apró lépésekben halad – és egy év alatt messzire jut.

Ne azzal frusztráld magad, hogy holnap már nem gyújtasz rá. Hanem ismerkedj meg az addikciód természetével, és haladj lépésről lépésre. Tekints rá úgy, mint egy diploma megszerzésére, egy szerelmi hódításra, egy munkahelyi projekt elvégzésére vagy álmaid házának megépítésére. Látni fogod, hogy idő kell hozzá, és elakadhatsz, megcsúszhatsz. De azt is látod majd, hogy cseppet sem lehetetlen a küldetés. Ráadásul: minden nappal egy kicsit könnyebb lesz.

2. Takaríts ki és rakj rendet otthon

A rend és a tisztaság elveszi a kedved a dohányzástól. De a kupleráj és a kosz azt mondatja veled, hogy úgyis mindegy, akkor már miért ne lehetne rágyújtani.

Lakhelyünk tükrözi és formálja belső állapotunkat. És a külső rend befelé is sugárzik. A tisztaság és a rend nem abban segít, hogy könnyebben mondjunk nemet a sóvárgásra. Hanem lecsendesíti és elgyengíti a sóvárgást.

3. Igyál vizet és gyümölcslevet nagy tételben

A cigaretta kiszárít, és elveszi a dolgok ízét. Minél több folyadékot és cukormentes gyümölcslevet vagy zöldséglevet iszol, annál kevésbé kívánod majd a cigarettát.

A zöldség- és gyümölcslevet magad készítsd saját kezeddel. Facsarás és préselés közben egyél annyit belőle, amennyi csak jólesik. A zöldségek és gyümölcsök taszítják a cigarettát és csökkentik a vágyat, hogy rágyújts.

+ TIPP: Szerezz magadnak egy menő kulacsot, és vidd magaddal egész napra a finom levekkel. Pakolj be hozzá két csomag diákcsemegét vagy valami egészséges és laktató gyümölcsöt. Ha elkap a sóvárgás, láss neki a csomagnak, és meg fogod látni, hogy elillan.

4. Randizz!

A randizás az egyik legfinomabb dolog az életben, és cigaretta nélkül meghatványozódnak az esélyeid a sikerre. Az emberek minél többet cigiznek, annál kedvetlenebbek lesznek, és annál kevésbé tudják rávenni magukat a szerelemre és a szexre.

A randizás izgalmas örömforrás. De rá is szorít téged, hogy igényesebb legyél magaddal és kényesebb legyél az illatodra. Hiszen ha te büdösnek érzed magad, mit fog érezni a másik ember?

5. Irány a fogorvos: fogkő eltávolítás és fogtisztítás

A dohányzás miatt a fogkő gyorsabban telepszik meg a szádban. Ez fogínygyulladást, fogszuvasodást okozhat. De rosszul is érzed magad tőle, csak talán már fel sem tűnik. Ezért irány a fogorvos, szedesd le a fogköveidet, és innentől fogva minden este használj fogselymet fogmosás után, és egészséges mennyiségben szájvizet is.

A lényeg, hogy sokkal jobban fogod érezni magad. A kellemes szájvilág ritkábban kívánja meg a cigarettát.

6. Kerüld az alkoholt

Az alkohol mágnesként vonzza a cigarettát, ráadásul ittas állapotban az ember hajlamos feladni a céljait. A leszokás első heteiben-hónapjaiban kerüld az alkoholt és azokat a helyeket, ahol mások dohányoznak.

Lehet, hogy ezért be kell áldozni néhány partit, de megéri. Később, ha már golyóálló vagy a cigarettával szemben, fokozatosan visszatérhetsz a partikra; az eltiltás nem örökre szól.

+ TIPP: Vedd fel a kapcsolatot a régen látott nem dohányzó barátokkal, és hívd el őket kirándulni vagy vacsorázni. Megerősítheted a régi ismeretségeket és új dolgokat tudhatsz meg a barátaidról.

7. Iratkozz be egy jógacsoportba

A jóga nem csupán tornagyakorlatok rendszere, hanem csodálatos önismereti utazás is. A függőség hátterében gyakran korábbi sérelmek, traumák és fel nem dolgozott kapcsolati törések állnak, amelyek a test érzékelésében és a saját testedhez való viszonyodban is nyomot hagynak.

A jóga segíthet a korábbi traumák oldásában és a testeddel való stabilabb kapcsolat kiépítésében. Ez sem máról holnapra hoz megoldást, de fél-egy év alatt hatalmasat léphetsz előre. A jóga remek eszköz a dohányzásról leszokás útján, ráadásul itt sem önfegyelmet tanulsz majd, hanem a sóvárgást és a cigaretta iránti vágyadat tudod fellazítani, gyengíteni.

8. Találj okot a leszokásra

Találd meg azt a személyes okot, ami miatt le kell tenni a cigit. Például az, hogy

  • ott akarsz lenni a gyereked ballagásán;
  • szeretnél kevesebb pénzt költeni a cigarettára;
  • nem akarsz szorongani az egészséged miatt.

Olyan miérteket keress, amelyek fontosak számodra és konkrétak.

Érdemes ezt úgy is megfogalmazni magadnak, hogy miért elfogadhatatlan számodra a dohányzásod. Ha átgondolod, hogy milyen értékekben hiszel, meg fogod találni, hogy az értékeid, elveid mely pontokon összeegyeztethetetlenek a dohányzással. Ha keresztény vagy, elfogadhatatlan lehet számodra, hogy pusztítsd a saját testedet. Ha gyerekeid vannak, elfogadhatatlan lehet számodra, hogy azt tanítsd meg a gyermekeidnek, hogy a belső feszültséget drogokkal kell oldani.

9. Jutalmazd magad

Nem azért dohányzol, mert ez a hobbid, hanem azért, mert valami belül hiányzik. Minél jobban bánsz magaddal és a testeddel, annál kevésbé fogod hiányolni a cigarettát. Mire vágysz nagyon? Mi lenne, ha megadnád magadnak? Ez lehet az, hogy minden nap el akarsz jutni szaunába vagy masszásra, de lehet az is, hogy végre felhívod telefonon azt a valakit, akivel évek óta nem álltok szóba egymással, és rendezel egy régi konfliktust.

Mindent adj meg magadnak, amivel nem ártasz másoknak, és neked jól esne.

10. Mozogj, sportolj

A mozgás és a sport taszítja a dohányzást, és csökkenti a sóvárgást is. Sportolj minden nap lehetőleg szabad levegőn: remekül működik a futás vagy az úszás akár napi rendszerességgel, illetve a kirándulás a hétvégén. De bármilyen más mozgás is hatásos lesz, ha rendszeresen csinálod.

11. Nézz elrettentő filmeket

Biztos módszer: az elrettentés nem a legkedvesebb dolog, de hatásos. A profi leszoktató könyvek is szentelnek neki egy-egy fejezetet. Az IMDB külön listázza a no-smoking filmeket, nézz meg belőlük néhányat.

Továbbá, remek filmeket nézhetünk a dohányiparról is:

  • Köszönjük, hogy rágyújtott! (Thank You For Smoking)
  • Kávé és cigaretta (Coffee & Cigarettes)
  • A bennfentes (The Insider)
  • Függőséggel vegyítve (Addiction Incorporated)
  • A nagy dohány-összeesküvés (The Tobacco Conspiracy)

Önmagunk elrettentését nem szokták a hatékony leszokási technikák közé sorolni, pedig működik. Nézz meg néhány filmet, amiben a hősök sorra halnak meg tüdőrákban. Nem fogsz rágyújtani utána napokig.

12. Figyeld meg a sóvárgásod

Az ember nem ok nélkül dohányzik, hanem három okból: (1) valamilyen lelki sérülést hordoz, (2) magányos, nem tartozik közösséghez; (3) nincs jól a saját testében, a saját testével. Fontos megtalálni, hogy te miért dohányzol. Ha megvan, és elkezdesz vele foglalkozni, sokkal többet nyersz annál, minthogy le tudsz szokni a cigarettáról.

Ebben sok-sok technika és szakember lehet a segítségedre. Mehetsz pszichológushoz, addiktológiai szakemberhez vagy életvezetési tanácsadóhoz. És sok olyan technika van, ami kifejezetten a függőségben segít. Ilyen például a Mindfulness.

A legegyszerűbb módja az indulásnak, ha figyeled magad, amikor rágyújtasz. Nem az a cél, hogy ne gyújts rá, hanem az, hogy figyeld, hogy közben mi történik a testedben és a fejedben. Milyen gondolatok indítják be a sóvárgást? Milyen érzésekkel jár? Minél többet figyeled magad, annál többet fogsz tudni magadról. A dohányzásról leszokás utján ez lesz egyik legfontosabb őrangyalod.

Gyakran Ismételt Kérdések dohányzásról leszokás témában


Elérhetők-e gyógyszeres terápiák?

Igen, sok készítmény elérhető a piacon, ezek használatáról az orvosoddal kell beszélned. Akkor érdemes gyógyszeres megoldást választanod, ha a nem gyógyszeres módszereket már kipróbáltad, és nem vezettek eredményre.


Mennyi idő leszokni a dohányzásról?

A leszokás igényelhet néhány hónapot, de tarthat akár évekig is. A cigaratta iránti vágyakozás csökkenéséhez 1-4 hónap szükséges, utána a legtöbb ember már túl van a nehezén. Sok leszokó számol be arról, hogy egy-két év után a cigarettával szemben kifejezett undort érez, és soha nem kívánja meg.


Milyen tünetei lehetnek a leszokásnak?

A leszokás során túlnyomórészt pozitív tünetek jelentkeznek: a tested megnyugszik, és jobb lesz a közérzeted. Ez nem zárja ki azt, hogy rendszeres időközönként átmeneti sóvárgást kísérő tünetek jelentkeznek be, elsősorban ingerlékenység és a türelmetlenség formájában. A legsúlyosabb tünetek az enyhe fejfájás vagy átmeneti alvási nehézségek lehetnek. Ezek a negatív tünetek hamar elmúlnak, és átadják a helyüket a pozitív tüneteknek, vagyis az eredményeknek és egy jobb életminőségnek. Nagyon fontos, hogy a leszokás idején kényeztessük magunkat, és lehetőség szerint kerüljük a stresszt, sokat legyünk közösségben, és mozogjunk, amennyit csak lehet.


Milyen könyveket érdemes olvasni a leszokásról

Számos könyv elérhető, néhány a legjobbak közül:

– Allen Carr: Leszokni a dohányzásról;
– Loulou Brown: Hogyan szokjunk le a dohányzásról?
– Andreas Jopp: Szeretek dohányozni… és most abbahagyom. Hogyan szokjunk le a dohányzásról 30 nap alatt?

Alapfogalmak

Reader Interactions

Vélemény, hozzászólás? Válasz megszakítása

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Elsődleges oldalsáv

Mi a VAVO?

A VAVO célja, hogy korszerű és közérthető információkat adjon függőségről és felépülésről érintett személyeknek és szakembereknek.

A projektről itt tudhatsz meg többet.

Friss cikkek, írások

  • A Száraz November sikerének 5 titka
  • A társfüggőség és kodependencia 5 jele és feloldása
  • 12 tipp: alkohol és leszokás közhelyek nélkül
  • Mennyire megbízhatók az online alkoholfüggőség tesztek?
  • Khantzian és az önmedikalizációs elmélet 5 pillére
  • 10 remek könyv függőségről és leszokásról
  • A kokain és hatása: mennyire veszélyes?
  • Csodaszer és gyógyszer az alkohol ellen: gyógymód vagy átverés?
  • Alkoholizmus teszt 1 percben: Van-e baj? Mit tegyél?
  • Alkoholista gyámság alá helyezése: Mikor? Hogyan?
  • Útmutató az addiktológiai kereső beágyazásához
  • Addiktológiai kereső – publikus a béta verzió
  • Orsolics Zénó: Flashback – Az őszinte szembesülés könyve
  • Repülök a gyógyszerrel: miért letehetetlen?
  • Alkoholizmus: 6 tény a kilábaláshoz
  • 12 tipp a dohányzásról való leszokás sikeréhez
  • Mi a függőség és az addikció? Hogyan kezelhető?
  • Az internetfüggőség 5 ellenszere
  • 7 tipp a Mától nem iszom fogadalom sikeréhez
  • A másnaposság 7 kreatív ellenszere
  • Az alkohol 22 legfontosabb hatása
  • A COVID19, a függőségek és az alkoholfüggőség kapcsolata: nőtt-e a segítségnyújtás iránti igény?
  • Az ártalom­csökkentés 10 aranyszabálya
  • Alkoholista a családban: 7 lépés a megoldás felé

VAVO

A weboldalon sütiket használunk a hatályos jogszabályoknak megfelelően.
Egyedi beállításokOKÉ!
Manage consent

Privacy Overview

This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are essential for the working of basic functionalities of the website. We also use third-party cookies that help us analyze and understand how you use this website. These cookies will be stored in your browser only with your consent. You also have the option to opt-out of these cookies. But opting out of some of these cookies may affect your browsing experience.
Necessary
Always Enabled
Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. These cookies ensure basic functionalities and security features of the website, anonymously.
CookieDurationDescription
cookielawinfo-checkbox-analytics11 monthsThis cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Analytics".
cookielawinfo-checkbox-functional11 monthsThe cookie is set by GDPR cookie consent to record the user consent for the cookies in the category "Functional".
cookielawinfo-checkbox-necessary11 monthsThis cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookies is used to store the user consent for the cookies in the category "Necessary".
cookielawinfo-checkbox-others11 monthsThis cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Other.
cookielawinfo-checkbox-performance11 monthsThis cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Performance".
viewed_cookie_policy11 monthsThe cookie is set by the GDPR Cookie Consent plugin and is used to store whether or not user has consented to the use of cookies. It does not store any personal data.
Functional
Functional cookies help to perform certain functionalities like sharing the content of the website on social media platforms, collect feedbacks, and other third-party features.
Performance
Performance cookies are used to understand and analyze the key performance indexes of the website which helps in delivering a better user experience for the visitors.
Analytics
Analytical cookies are used to understand how visitors interact with the website. These cookies help provide information on metrics the number of visitors, bounce rate, traffic source, etc.
Advertisement
Advertisement cookies are used to provide visitors with relevant ads and marketing campaigns. These cookies track visitors across websites and collect information to provide customized ads.
Others
Other uncategorized cookies are those that are being analyzed and have not been classified into a category as yet.
SAVE & ACCEPT