Frissítve:

|

Absztinencia: megoldás vagy zsákutca?

absztinencia

Az absztinencia sokak szemében az alkoholfüggőség egyetlen és kizárólagos orvossága. Ezzel szemben tény: az absztinencia és a mértéktartás is remek választás. Különbözően működnek és másképpen tesznek hozzá az életedhez. Hogyan működik az absztinencia? Hogyan működik és hogyan tanulható a mértéktartás?

Mi az absztinencia sorompója?

absztinencia

Mielőtt belevágunk, tisztázzunk egy tényt: a legtöbb alkoholfüggő ember nem kér segítséget élete során, mert a legtöbb addiktológiai szolgáltatás csak akkor elérhető, ha azonnali és teljes absztinenciát fogadunk. Ráadásul a felépülés legfontosabb kritériumának is az absztinenciát tartja sok szakember.

Különös de így van: ahhoz, hogy segítséget kapj, absztinensnek kell lenned, és ha absztinens vagy, akkor máris felépülőnek fognak tekinteni. Ez olyan, mintha az onkológiai osztályon csak akkor fogadnának, ha a daganatod már visszavonulóra fogta volna, de amíg komoly a baj, addig nem foglalkoznának veled. Ezt nevezem az absztinencia sorompójának.

Ez sajnos azt jelenti, hogy éppen azoknak nem segítenek, akik a legnagyobb bajban vannak. De tegyünk hozzá még valamit: függőként ez remek mentség nekünk arra, hogy ne álljunk bele a felépülés munkájába. Mentséget és kifogást keresni emberi dolog, és nem csak a függőkre jellemző:

  • azért nem tudok lefogyni, mert gyerekeim vannak;
  • azért nem törődik magammal, mert nincs elég pénzem rá;
  • azért nem adományozok pénzt, mert nekem is elég bajom van;
  • és azért nem kezdek el foglalkozni az ivásommal, mert az addiktológus azt mondta, hogy addig nem tud segíteni nekem, amíg nem tudok teljes absztinenciát fogadni.

Azok a kifogások a legrosszabbak, amelyeknek erős igazság-alapjuk van, mert évekre felmentést adnak a változás melletti elköteleződés helyett. Kérhetek valamit? Ha nem akarsz absztinens lenni, akkor se mentsd fel magad alóla, hogy foglalkozz az iváshoz való viszonyoddal.

Hány függő lesz absztinens?

Ha tudni akarjuk, hogy hány alkoholfüggő ember lesz absztinens, csak becsléseink lehetnek. Először is tudjuk, hogy az összes alkoholproblémás embernek csak a 3-5%-ka kér segítséget élete során. Ennek a 3-5%-nak pedig 20-40%-a kerül ki sikeresen bármilyen terápiából. Sajnos ezzel kapcsolatban képtelenség pontos adatokat szerezni, mert lehetetlen mérni a felépülés eredményességét.

De az arányok nagyon rossznak mutatkoznak: talán az összes alkoholfüggő ember 1-2%-a képes rá, hogy a kezelés után teljes absztinenciára váltson át. A kalkulációhoz hozzá kell tenni, hogy azokról, akik nem kerülnek kezelésbe, voltaképpen semmit nem tudunk, csak feltételezzük, hogy legtöbbjük nem teszi le teljesen az italt. A lényegen ez nem változtat: elenyésző azoknak a száma, akik teljesen szermentessé válnak.

A szermentesség rossz célkitűzés?

Nem, erről szó sincs. Az absztinencia a felépülés arannyal kivert útja: aki képes rá, az önfegyelemről és rendkívüli elhatározásról tesz bizonyságot. És mivel az alkohol kis mértékben is mérgező, ezért egészségünk szempontjából a legjobb döntés, ha egy cseppet sem veszünk magunkhoz.

Az absztinenciával az egyetlen gond az, hogy a legtöbbünk számára nem reális célkitűzés. És kevés dolog tudja úgy kicsinálni az embert, mint a hibásan kitűzött célok kergetése, majd a bukást követő megszégyenülés és bűntudat. Amit a legtöbb esetben a visszaesés követ.

Önbecsapás-e a mértékletesség?

Nézőpont kérdése, és szerintem a legjobb, ha ezzel kapcsolatban saját nézőpontot alakítasz ki.

Az egyik híres-neves addiktológiai közhely, hogy „szociális ivóvá váló alkoholistát még nem láttam, ezerből egy ha képes rá”. Ennek a közhelynek a másik verziója az, miszerint „egy alkoholista soha nem lehet mértékletes ivó, ha pedig egy ember, aki korábban rengeteget ivott, mértéktartóvá válik, akkor az biztosan nem volt soha alkoholista”.

Nos, ezeket és a hasonló kijelentéseket bátran tedd ki az ablakon, ugyanis itthon egyetlen kutatás sem készült, ami évtizedes távlatban nyomon követte volna azokat, akiket alkoholizmussal diagnosztizáltak. Ezzel szemben több nemzetközi kutatás is bizonyította, hogy rengeteg alkoholfüggő személy spontán módon visszafogja az ivását.

A mértékletességnek kidolgozott módszertanai vannak, amelyet érdemes ismerni, tanulni és gyakorolni. Ezeknek a módszereknek része az is, hogy valaki képes legyen felismerni, ha számára ez az út nem járható. Ezt azért is fontos hangsúlyozni, mert a mértékletességgel szemben az egyik legerősebb érv az, hogy az embert örökre lesodorja az absztinencia útjáról.

Az absztinens vagy a mértékletes lét könnyebb?

Ez minden embernél más és más, és akár életszakaszonként is változhat, hogy kinek mi megfelelő.

Az absztinencia egyszeri döntés, amelynek egyik csodája, hogy kizárja a „ma este belefér-e egy sör?” és „mikor ihatok újra?” kérdéseinek állandó kattogását a fejedben. Ugyanakkor sokan veszteségként élik meg, hogy egyetlen kortyot sem ihatnak, és ha elbuknak, akkor úgy érzik, hogy csődöt mondtak, és visszaküldték őket a startvonalhoz.

De a mértékletesség is tartogat nehézségeket, hiszen magadnak kell kialakítanod egy olyan rendszert, ahol képes vagy kontrollt szerezni egy olyan dolog felett, amit bajosan uralsz. Aki a mértékletességet választja, néha nehezen tanul meg tájékozódni a saját fogyasztásában, és talán nem is veszi észre, ha hibázik.

Mi a tökéletes cél számodra?

Ahhoz, hogy erre a kérdésre választ találj, legalább három dologra van szükséged.

1. Közhelymentes gondolkodásra, amely képes túllépni azokon a népi babonákon, amelyek az ivással kapcsolatban keringenek. Ha a saját ivásodról gondolkozol, tedd fel magadnak a kérdést, hogy egy-egy vélemény valóban a sajátod-e vagy valaki mástól hallottad. Az egyik népi babona (mindenki megissza a magáét) azt sugallja, hogy igyál nyugodtan egy keveset, míg egy másik (egy alkoholista soha nem lesz szociális ivó) azt sugallja, hogy esélyed sincs a mértékletességre. Ha egy gondolatot azon kapsz, hogy az nem a sajátod, lökd el magadtól, és hallgass a saját tapasztalataidra inkább.

2. Módszerességre, mert többnyire bármelyik megoldás csak akkor működik, ha tudatosság és módszer van mögötte. Tegyük fel, hogy a mértékletességet választod. Oké, de ebben az esetben meg kell határoznod, hogy mit tekintesz mértéknek a magad számára, és ki kell találnod, hogyan veszed rá magad arra, hogy a kijelölt határokon belül maradj.

3. Őszinteségre és mérésre, mert az ember hajlamos megtéveszteni önmagát, és kicsit szebben feltűnni a maga és mások szemében annál, mint amilyen valójában. Azzal semmi gond nincs, ha másokkal nem vagy teljesen őszinte: fontos, hogy védd magad vagy ne ijessz meg másokat az igazságoddal. De magaddal szemben milliméteres őszinteséget javaslok. Pontosan kövesd nyomon és mérd, hogy mikor és mennyit ittál, milyen más tevékenységeket végeztél, és képes voltál-e megfelelni a saját céljaidnak.

Változni nehéz. Nem csak egy alkoholfüggőnek, hanem mindenkinek. Az absztinencia sorompója remek mentség arra, hogy semmilyen változás ne történjen az életedben. A mértékletesség is lehet mentség, ennek örve alatt ugyanis könnyedén elengeded az igazi változás igényét, miközben benne maradsz a régi mókuskerékben.

Ami segít, az a magaddal való kíméletlen őszinteség, a közhelymentes gondolkodás és a felelősségvállalás a saját döntésedért. Bármelyik utat is akarod járni, fontos, hogy nyomon kövesd magad, és ennek révén tisztában legyél azzal, hogy valóban a helyes utat választottad-e.

Szakirodalom

FAQ

Gyakran ismételt kérdések

Mit jelent az absztinencia szó?

Az absztinencia jelentése szó szerint tartózkodást jelent. Az absztinencia lemondással járó életmód, melynek során az absztinens tartózkodik választott szerétől.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük