Verdes Tamás | Frissítve:

Alkohol elvonási tünetek: Milyenek az első napok? Meddig tartanak?

alkohol elvonási tünetek

Az alkoholelvonásnak kisebb és nagyobb tünetei is vannak. Az alkoholproblémával küzdők 90 százalékának csak az enyhébb tünetekkel kell megküzdeniük, de ezek a tünetek ezernyi apró horogként tartják fogva a függőt.

Az alkohol elvonási tünetek elsősorban azoknál jelentkeznek, akik komolyabb alkoholfüggés után abbahagyják az alkoholfogyasztást. Mi történik az első pár órában, az első négy napban? Hogyan kezeljük az elvonási tüneteket és hogyan kerüljük el a sóvárgást, a kísértést akár 6 hónappal azután, hogy elhagytuk az alkoholt? 

Mik az alkohol elvonási tünetek?

alkohol elvonási tünetek

Az alkohol elvonási tüneteket három kategóriába sorolják, ezek a tünetek nem különülnek el szigorúan egymástól, az enyhe elvonási tünetek ugyanúgy jelentkezhetnek a súlyos elvonási tünetekkel együtt, ám nagyon nagy a különbség az enyhe és a súlyos elvonási tünetek, pláne a delirium tremens kezelésében.  

A három kategória: enyhe elvonási tünetek, súlyos elvonási tünetek és a delirium tremens.

Enyhébb elvonási tünetek 

Az alkohol elvonási tünetek enyhébb fokozatával az is találkozhat, akinek egy átbulizott éjszaka után erős másnapossága van: lüktet a feje, kiszáradt a szája, szorong, ingerült. Ezen kívül még ide tartozik a verejtékezés, izzadás, hányinger, hányás, sóvárgás az alkohol után, rossz közérzet. Enyhe tünetként jelentkezhet továbbá az étvágytalanság és az alvászavar is. 

Súlyos elvonási tünetek

Súlyos elvonási tünetekkel azoknak kell általában küzdeniük, akik alkoholfüggők lettek, és felhagynak az ivással (például egy betegség, baleset következtében kórházi kezelésre szorulnak, és nem jutnak alkoholhoz, vagy saját elhatározásból abbahagyják az alkoholfogyasztást).

Itt már az enyhe tünetek mellett magas láz, magas vérnyomás, szapora pulzus, álmatlanság és rémálmok, figyelemzavar, agresszió, fokozott nyugtalanság alakulhat ki. A végtagok bizseregnek, megduzzadnak, látászavar alakulhat ki.

Alkoholos delírium

Az alkohol elvonási tünetek legsülyosabb és legveszélyesebb kategóriája a delirium tremens (magyarul remegő önkívület). A súlyosabb alkohol elvonási tünetekhez képest később jelentkezik, akár 3-8 nappal azután, hogy valaki abbahagyta az ivást.

Nevét onnan kapta, hogy a végtagok folyamatosan remegnek, a szorongás mellett akár tévképzetek, hallucinációk, deperszonalizáció (amikor az egyén úgy érzi, nem része az életének) is kialakulhatnak. A vegetatív idegrendszer egyensúlya felborul, a súlyos elvonási tünetekre jellemző magas láz, magas vérnyomás, magas pulzus mellett a végtagremegés átterjedhet a derékra, nyakra, fejre.

Ebben a fázisban mindenképp szükséges a folyamatos orvosi felügyelet, a delirium tremens szövődményeként (keringési zavarok, vese- és májműködési elégtelenség, tüdőgyulladás) korábban akár 15-20%-os volt a halálozási arány, orvosi felügyelet mellett ez az arány 1-3%-ra csökken. Ellenőrizni kell a keringést, a szívműködést, szükség esetén megtámogatni, biztosítani kell a folyadékpótlást, a vitaminpótlást, szükség lehet nyugtatóra (az agresszióra, szorongásra) és antipszichotikus szerekre (a látomások, érzékcsalódások kezelésére).        

Alkohol elvonási idővonal napokra, hónapokra bontva:

Sokan azt gondolják, hogy az alkoholról való lemondás csak az első pár napban, esetleg hétben nehéz, érdemes azonban tisztán látni, hogy mi vár ránk, miután függőként letettük a szert, mi történhet az első 4 napban, mire kell figyelni egy fél év után? 

1. fázis: az alkohol elvonás négy napja

Amennyiben már kialakult az alkoholfüggőség, 6-12 órával azután, hogy utoljára fogyasztottunk alkoholt, megjelenhetnek az első elvonási tünetek. Mivel az idegrendszer megszokta, hogy folyamatosan találkozik a szervezetünk az alkohollal, megzavarodik, tünetként jellemzően megjelenik a kiszáradás érzése, a szorongás és az ingerlékenység. Ezek sokszor egybeesnek a másnaposság tüneteivel. 

A gyomorban is jelentkeznek a tünetek, az émelygés és a hányás megnehezíti a táplálkozást ebben az időszakban, ezért szoktak másnaposságra leveseket (pl. korhely leves, húsleves, paradicsom leves stb.), banánt fogyasztani. A túlzott kávéfogyasztás (vagy bármilyen koffeinbevitel) viszont egyáltalán nem tesz jót, mivel tovább ingerlik az amúgy is irritált idegrendszert. Az alkohol elvonás tüneteként jelentkezhet az álmatlanság is, ne képernyőzzünk ebben az időszakban, hogy könnyebben tudjunk elaludni. 

2. fázis: a harmadik/negyedik naptól a hetedik napig

Ahogy azt már az elvonási tünetek kategorizálásánál láttuk, a komolyabb fizikai függőség esetében a 3. nap után jelentkezhetnek a súlyosabb elvonási tünetek és a delirium tremens.

Az alkoholfüggő családja, környezete számára ebben az időszakban rendkívül fontos, hogy felismerjék a súlyos / delirium tremensre jellemző tüneteket, hiszen ezek a kritikus napok, az orvosi felügyelet és fent leírt kezelések nélkül a komolyabb szövődmények (a tüdőgyulladás, veseelégtelenség mellett a májgyulladás és a fertőzések) akár a páciens halálát is okozhatják.  

 3. fázis: hetediktől a tizennegyedik napig

Az első hét elteltével csökkennek a fizikai tünetek, viszont előtérbe kerülnek a lelkiek: hangulatingadozás, szorongás és a sóvárgás az alkohol után. Ebben az időszakban érdemes kerülni a stresszt, a tétlenséget és azokat a társasági eseményeket, ahol jellemzően alkoholt fogyasztanak. És fontos, hogy ezekben a napokban erősítsük meg azt a bázist, akikre támaszkodhatunk: barátok, család, segítő szakemberek. 

Próbáljunk meg egészséges tevékenységekben kiteljesedni, például kertészkedés, kirándulás, edzés. Nagyon fontos, hogy törődjünk magunkkal: az egészséges étkezés, a rendszeres, kiadós alvás és a folyadékbevitel (még véletlenül sem alkoholos) sokat segít fizikálisan és mentálisan egyaránt.  

4. fázis 2-4 hét

Ebben a fázisban csökkennek a korábban elviselhetetlen fizikai tünetek, a testünk kezd hozzászokni az alkohol hiányához. Viszont pont ez az az időszak, amikor komoly pszichés nyomás nehezedik ránk. Ezt nevezik posz-akut elvonási tünetegyüttesnek, vagyis PAWS (Post-Acute Withdrawal Syndrome)-nak. Nem a testünk jelez, hanem az érzelmeink.

Az ingerlékenység állandósulhat, minden és mindenki idegesít, a szorongás kiterjed olyan területekre is, amivel alkoholfogyasztóként gond nélkül megküzdöttünk, az álmatlanság és az alvászavar is kínozhat ilyenkor. A kilátástalansággal és a folyamatosan nyomott hangulattal talán még nehezebb felvenni a harcot, mint a fizikai tünetekkel.

Írtunk már korábban a közeli kapcsolatok fontosságáról, hát ebben a fázisban is nagyon fontos a barátok, családtagok, segítők állandó jelenléte. Amennyiben ez a tünetegyüttes túlzottan lenyom minket, mindenképp forduljunk szakemberhez.

5. fázis 1-6 hónapig

Ez az időszak már a felépülés felé vezető útról szól. Most már az érzelmi és pszichés tünetek is csökkennek, ami nagyon lényeges: folytassuk az első hónapban kialakított egészséges, önmagunkat építő tevékenységeket, kerüljük a stresszt, aludjunk, mozogjunk, együnk.

Érdemes leírni, elmesélni a történetünket, hogyan szabadulunk, szabadultunk meg az alkoholtól, mert ez mások számára is inspiráló lehet.

6. fázis 6 hónap után

Fél év elteltével már sokkal könnyebbnek érezhetjük az alkoholtól való távolságtartást. Azonban fontos, hogy éberek maradjunk: azok a körülmények és hatások, amelyek az intenzív alkoholfogyasztást kialakították, nem feltétlenül szűntek meg.

Érdemes újra és újra megerősíteni magunkat, konzultációkra, csoportokra járni.

Alkohol elvonási tünetek enyhítése

Az alkohol elvonási tünetek súlyosságától függ, hogy a tünetenyhítés elégséges-e. Az enyhébb elvonási tünetek esetében lehet, hogy egy jó fürdő, kiadós alvás, finom leves is segít. És fontos ilyenkor a környezetünk támogató jelenléte is.

Alkohol elvonási tünetek kezelése

A súlyosabb elvonási tüneteket és a delirium tremens tüneteit már nem enyhíteni, hanem kezelni kell!

Meddig tartnak az alkohol elvonási tünetek?

Hogy mennyi ideig tartanak az elvonási tünetek az a súlyosság fokától és az egyéni adottságoktól (életkor, testsúly, egészségi állapot) is függnek. Más időtartama van a kiszáradtság érzetének és más a sóvárgásnak, a cikkben ismeretett idővonal segít az eligazodásban.

Miért érdemes időben szakemberhez fordulni?

Az alkoholfüggőség és a leszokás nehéz, komplex folyamat, egyszerre fizikai, pszichés, önismereti és szociális küzdelem. A delirium tremens vagy a súlyosabb elvonási tünetek kezeléséhez mindenképp vegyük fel a kapcsolatot szakorvossal, pszichológussal, addiktológussal.

Viszont nem érdemes megvárni, hogy a függőség elérje ezt a súlyossági szintet, hiszen minél hamarabb fogunk hozzá a leszokáshoz, annál kisebb az esély, hogy a súlyos tünetek vagy a delirium tremens jelentkezzen.

2 hozzászólás a(z) “Alkohol elvonási tünetek: Milyenek az első napok? Meddig tartanak?” bejegyzéshez

  1. Nóra avatar
    Nóra

    Érdeklődni szeretnèk hogy a sóvárgàskezelès programot lehetne- e utalàssal fizetni és nem kàrtyàval? /7000 Ft/

    1. Verdes Tamás avatar

      Kedves Nóra, igen, lehet, kérem, hogy írjon egy email-t erre a címre, és megírom, hogy milyen információkra van szükségem: [email protected] Köszönöm!

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük