Verdes Tamás | Frissítve:

Csattanó maszlag: látványos dísznövény és halálos drog

csattanó maszlag

A csattanó maszlag jellemzően a tájékozatlan, delíriumra vágyó fiatalok egyszer használt drogja. Egyszer használt, mert a mérgező gyomnövény hatása kellemetlen, rövid ideig sem nyújt élvezeti értéket. Hallucinogén hatása miatt néha a különféle herbál drogok egyik alapanyaga. A fentiek miatt attól nem kell tartani, hogy valaki rászokjon a csattanó maszlagra, attól viszont igen, hogy túladagolja: a hazánkban is előforduló, szabadban növő, ingyen elérhető növény fogyasztása halálos lehet.

Egyéb elnevezések

Datura stramonium, maszlag, maszlagos redőszirom, csodafa, csudafa, pukkantó, bariska, dögfű, csattanóvirág, pocafű, tövisalma, bocamag, fuvóka, tövisvirág, holdvirág, pokolharangok, ördögtrombita, ördögfű, ördöguborka.

Mi a csattanó maszlag?

A csattanó maszlag egy látványos gyomnövény, ezért néha dísznövényként is ültetik. A burgonyafélék családjába tartozik, eredetileg Közép-Amerikából származik, de minden melegebb vidéken megél. A fagyot nehezen viseli. A fogyasztás szempontjából legveszélyesebb magjai nyár végén, ősz elején jelennek meg.

A növénynek több eleme is mérgező, például a levelei és a magja is. Más mérgező összetevők mellett atropint és hioszciamint tartalmaz. Görcsoldó és reflexgátló hatása miatt korábban orvosi felhasználása is jelentős volt, ma már nem számottevő. Korábban köhögés és asztma elleni szer is készült belőle, fontos azonban, hogy házilag ne próbáljuk alkalmazni, mert a mérgező és halálos adag is nagyon kis mennyiség.

csattanó maszlag
Csattanó maszlag termése

A csattanó maszlag hatása

A csattanó maszlag egyik legveszélyesebb alapanyaga az atropin, sokfajta módon tud szervezetünkbe kerülni és ott szétterjedni. Véráramba injekciózható, megehető, de felszívódik a nyálkahártyán át, de akár a bőrön keresztül is. A csattanó maszlag hatóanyagai károsítják a magzatot, így terhesség ideje alatt még az orvosi felhasználás sem ajánlott.

Rövid távú hatások

A csattanó maszlag hatása az első pillanattól kezdve kellemetlen. Az általa okozott hallucinációnak és delíriumnak nincsenek kellemes momentumai még rövid időtávon sem. Zavarodott lesz a fogyasztó, bőre és szája kiszárad. A szívverés és a légzés felgyorsul, miközben izommerevség és különféle görcsök is jelentkezhetnek. A fogyasztás után jellemzően belázasodik az ember. A csattanó maszlag hatásai rendkívül gyorsan és drasztikusan jelentkeznek. A halálesetek többsége a fogyasztást követő néhány órán belül történik. A kábítószer aktív időszaka egy nap, de ezt követően sem ürül ki teljesen a szervezetből.

Hosszú távú hatások

A csattanó maszlagot önszántából senki nem fogyasztja hosszabb ideig, de azt érdemes megemlíteni, hogy a rendszeresen adagolt kis mennyiséggel is lehet krónikus mérgezést okozni.

Hogyan fogyasztják?

A csattanó maszlag magját fogyasztják legtöbbször hallucinogén hatása miatt. Fontos megemlíteni, hogy a mag méreganyag tartalma növényenként eltérő lehet. Jellemző, hogy eredeti környezetében jóval mérgezőbb a növény, mint a mérsékelt övezetben. A növény levelét cigarettába sodorva szívják. Ez utóbbi növeli a légzési térfogatot és könnyíti a légzést. Ekkor tehát nem a hallucinogén hatás, hanem más betegségek tüneteinek átmeneti elnyomása a cél.

A csattanó maszlag gyakran kevert és olcsó kábítószerek alapja is. A herbál drogok egyik jellemzője, hogy összetevőiket éppen azért változtatják, hogy kijátsszák a hatósági tiltásokat.

Túladagolható-e a csattanó maszlag?

A csattanó maszlag magja erősen mérgező, egy gyermek számára 15 mag is halálos lehet. A méreg maradandó károsodásokat és kómát is okozhat.

Legális-e? Illegális-e?

A növény ültetése és birtoklása legális.

A csattanó maszlag leghíresebb áldozatai

A csattanó maszlag áldozatai jellemzően gyerekek, akik véletlenül fogyasztják a szert és olyan fiatalok, akik tájékozatlanok annak hatásáról. A csattanó maszlagot tartalmazó kábítószerek jellemzően a társadalom peremén pusztítanak, így a csattanó maszlagnak nincsenek igazán híres áldozatai.

A csattanó maszlag talán leghíresebb áldozata véletlen fogyasztó volt. Az Egyesült Államok 16. elnökének, Abraham Lincoln édesanyjának mérgezése vélhetően a növényre vezethető vissza. Nancy Hanks ráadásul nem közvetlenül fogyasztotta a maszlagot, hanem olyan tehén tejét itta meg, ami mérgezett növényt legelt.

A csattanó maszlag egyik méreganyaga az atropin más rokon növényekben is megtalálható. Agatha Christie krimijeinek visszatérő eleme az atropin mérgezés – könyveiben jellemzően a nadragulya hatása kerül elő, aminek folyamatos adagolása krónikus mérgezést, majd halált okoz.

A csattanó maszlag tragédiák szinte minden esetben a tudatlanságra vezethetőek vissza. A véletlen fogyasztás a gyerekeknél jellemző vagy akkor, ha a maszlag valahogyan bekerül a felhasználásra szánt termények közé. A tudatos fogyasztás pedig azon a tévképzeten alapul, hogy a hallucináció legalább átmenetileg biztosan kellemes és kiszakít a hétköznapokból. A vidéki Magyarország szörnyű herbál kábítószerei pedig akár tartalmaznak csattanó maszlagot akár nem, a folyamatos fizikai, szellemi és szociális leépülés szerei.

A csattanó maszlag ára

Miután egy dísz- és gyomnövényről beszélünk, az alapanyag tulajdonképpen ingyen hozzáférhető.

A csattanó maszlag elterjedése

A csattanó maszlag Közép-Amerikában honos, de Európában már a XVI. században megjelent. Kezdetektől használták kábítása, bódításra és mérgezésre. Ennek oka, hogy eredeti élőhelyén már évszázadok óta használták rituális szertartások szereként. Később felmerült orvosi alkalmazása is. Görcsoldóként, fájdalomcsillapítóként, asztma elleni szerként, szemészeti beavatkozások során és a Parkinson-kór kezelésére használták. Klinikai használata a XX. század második felétől visszaesett.

A csattanó maszlag-függőség jelei

Noha a csattanó maszlag fogyasztása jellemzően nem vágyott dolog, ezért nagyon kevés a visszatérő fogyasztó. Mindez nem jelenti azt, hogy a csattanó maszlag nem addiktív, sokkal inkább azt, hogy más hatásai sokkal drasztikusabbak, ezért a függőség nem szokott kialakulni. A kevert összetételű drogok esetében a csattanó maszlag tartalomra lehet gyanakodni, ha folyamatos szomjúság jelentkezik, a bőr krónikusan száraz, a pupillák tágak, a szívverés pedig gyorsul.

Az elvonás időtartama és tünetei

A csattanó maszlag hatása jóval kellemetlenebb, mint az elhagyása. Ez persze összességében minden kábítószerre igaz, de a csattanó maszlag legjobb hatása is rosszabb, mint az elhagyás legrosszabb következménye. Így ezen tünetekre nem is annak kell felkészülnie, aki egyszer fogyasztott, hanem annak, aki valamilyen oknál fogva atropin tartalmú gyógyszert szed és azt gyorsan elhagyja. Általában gyomorgörcs és hányinger jelentkezik.

A csattanó maszlag-függőség kezelése

Jellemzően nem a függőséget kell kezelni, hanem a fogyasztó életét megmenteni akár az első fogyasztás után. A túlélés esélyei 24 óra elteltével javulnak. Ha a fogyasztás szándékos volt, akkor sokkal inkább pszichológiai támogatásra van szükség, mint az elvonási tünetek enyhítésére.

Szakirodalom

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük