Frissítve:

|

Mi a delirium tremens? Hogy ismerd fel? Mit tegyél?

delirium tremens

A delírium tremens az alkoholmegvonás legdurvább, szélsőséges formája. Szinte mindig súlyos alkoholfüggőség nyomán alakul ki, többnyire az alkoholfogyasztás abbahagyását követően. Minél súlyosabb az alkoholfüggőség mértéke, annál nagyobb az esély a delirium kialakulására. Életveszélyes állapot, amelyet orvosi felügyelet mellett, gyakran kórházi keretek között szükséges kezelni. Érintettként és hozzátartozóként is fontos felismerni a kezdeti tüneteket és azonnal orvosi segítséget kérni.

delirium tremens

Mikor lép fel delirium tremens?

Delirium tremens fellépésével többnyire – de nem mindig – az alkoholmegvonást követő 1-3. nap során kell számolni.

Gyakran akkor kerül rá sor, amikor egy súlyosan alkoholfüggő személy egy betegség diagnosztizálását követően vagy egy baleset miatt kórházba kerül, és nem jut alkoholhoz. Felléphet természetesen akkor is, ha valaki hirtelen elhatározást követően felhagy az ivással. Ritkán, de egyes esetekben alkoholmegvonás nélkül is felléphet.

A delirium mögöttes okai jelenleg ismeretlenek. Egy széles körben elfogadott hipotézis szerint az agy limbikus rendszerének túlterhelése okozza, amelyet az alkoholmegvonás hoz működésbe akkor, ha az idegrendszer rendszeresen és nagy mennyiségű alkoholhoz van szoktatva.

Mik a delirium tremens tünetei?

A tüneteket három csoportra oszthatjuk: pszichiátriai, neurológiai és vegetatív tünetcsoportokra.

  • Pszichiátriai tünetek: Szorongás, fejfájás, orientációs zavar, figyelemzavar, hallicunációk jelenhetnek meg, a deliráló ember félreismerheti a körülötte lévő embereket és tárgyakat. Vizuális (látsz valamit, ami nincs ott), auditív (hallasz valamit, amit nincs ott) és taktilis (úgy érzed, hogy hozzád ér valami, ami nem ér hozzád) hallucinációk léphetnek fel.
  • Neurológiai tünetek: tudatzavar léphet fel, miközben a tudatosság szintje változó lehet, de akár kóma is kialakulhat.
  • Vegetatív tünetek: fokozott izzadás léphet fel, miközben a pulzus, a vérnyomás, a testhőmérséklet és a légzésszám is megemelkedik, és ezeket a tüneteket túlmozgás is kísérheti. Jellemző tünet a remegés, elsősorban a szemhéjak, a nyelv, a kar és kéz tájékán. Továbbá: hányinger, öklendezés és hányás is felléphet, valamint jelentkezhetnek görcsök vagy görcsrohamok is.

A vegetatív tünetek szélsőséges esetben halálosak is lehetnek. Az elvonás változatos lefutása miatt fontos, hogy azonnal orvoshoz forduljunk, mert az enyhe tünetekből bármikor nagyon súlyos tünetek alakulhatnak ki. Általában a legkorábban jelentkező tünet a remegés, amely az alkohol megvonását követő hatodik órában léphet fel a leggyakrabban.

A delirium tremens fokozatai és lefolyása

A delirium tremensnek három fokozata ismert:

  1. Predelirium: Hallucinációk és enyhe vegetatív tünetek jelentkeznek. A tünetek nem folyamatosan vannak jelen, hanem hullámoznak: egyszer megszűnnek, majd újra megjelennek. Például az éjszaka folyamán jelentkeznek a hallucinációk, de reggelre alábbhagynak. Gyakori ebben az esetben az alvászavar és az álmatlanság.
  2. Ez a voltaképpeni delirium tremens fokozata: legfontosabb tünete a tudatzavar és az erős vegetatív tünetek.
  3. Életveszélyes delirium: ebben a fokozatban rendkívül erős vegetatív tünetek jelentkeznek, és kezelés nélkül halálos kimenetelű lehet a lefolyása.

A tünetek alkoholfogyasztás esetén általában hamar enyhülnek, de fontos tudni, hogy az életveszélytől az alkoholfogyasztás ellenére sem menekülünk meg. Ezért nagyon fontos az, hogy a tünetek jelentkezését követően azonnal orvosi segítséget kérjünk.

Kezelés nélkül a delirium tremens az esetek 2-5%-ában halálos kimenetelű, de egyes kutatásokban 13%-ot is mértek már. Különösen veszélyeztetett az, aki gyakran átéli ezt az állapotot, valamint az idős, krónikusan beteg személyek. Azonnali életveszélyt jelenthet, ha a delirium hasnyálmirigy-gyulladással, gyomorvérzéssel vagy tüdőgyulladással párosul.

Az elvonás lezajlása 3-8 napon belül várható, a legtöbben egy hosszú alvással zárják le. A huszadik napot követően lehetünk biztosak abban, hogy súlyos deliriumos tünetek már nem lépnek fel.

Az elvonás lezajlása után az érintettek még hosszabb ideig alvászavarral küzdhetnek, ennek kifutási ideje akár 2 hónap is lehet. Sajnos ennek hatására növekszik a visszaesés esélye, ezért különösen fontos, hogy ezzel kapcsolatban tudatosak, türelmesek legyünk magunkkal.

Meg lehet-e csinálni otthon, egyedül?

Igen, és vannak, akik meg is csinálják úgy, hogy közben az életüket kockáztatják. Te ne tedd ezt. Lehet, hogy enyhén szólva is nem kellemes kórházi körülmények között végigmenni a folyamaton, mert például nem akarod, hogy regisztráljanak vagy kiderüljön, hogy alkoholfüggősséggel küzdesz, de az életed ennél többet ér.

Azért akarod megcsinálni, hogy visszakapd az életed – szóval ne halj bele!

Szakirodalom

Gyakran ismételt kérdések

Csak alkoholmegvonás okozhat deliriumot?

Leggyakrabban alkoholmegvonás okozza, de okozhatja például fejsérülés vagy fertőzés vagy más szer elvonása is.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük