Verdes Tamás | Frissítve:

Az alkohol 22 legfontosabb hatása

alkoholizmus

Az alkohol hatása rendszeres fogyasztás mellett ütközik ki igazában. Ott pusztít, ahol ér: az elmét hülyíti, a személyiséget pusztítja, a testet elemeire szedi, és szinte minden fontos funkciót kikezd. Elszívja az életerőt, kedvetlenné, morcossá és zsémbessé tesz, és ha sokat iszol, 20-30 évvel hamarabb tesz öreggé. De lássuk a részleteket!

alkohol hatása

Hasnyálmirigy-gyulladás

A rendszeres ivás túlaktiválhatja a hasnyálmirigy emésztőenzimeinek termelődését. Ez hasnyálmirigy-gyulladást okozhat. A hasnyálmirigy-gyulladás krónikussá válhat, és súlyos szövődményei lehetnek. Súlyos esetben a hasnyálmirigy részlegesen elhalhat.

A hasnyálmirigy-gyulladás jelentkezhet a köldök magasságában érződő övszerű fájdalom formájában, okozhat hasfájást, hasfeszülést, puffadást, hányást, émelygést és akár sárgaságot is. A diagnózis felállításához laborvizsgálat szükséges.

Májkárosodás és májcirrózis

A máj fő funkciója a szervezetbe kerülő méreganyagok lebontása, ártalmatlanítása. Az alkohol is ilyen anyagnak számít. Ha azonban a szervezetbe túl sok alkohol kerül, a máj maga is károsodhat, és képtelenné válik arra, hogy ellássa a funkcióját.

A nők mája sérülékenyebb. Kisebb a teherbíró képessége, mint a férfiak májának, és hamarabb betegszik meg az alkohol hatására.

A máj károsodása során három fázist különböztetünk meg: tiszta zsírmájat, gyulladásos zsírmájat és májzsugort (májcirrózis).

  • A tiszta zsírmáj jól gyógyítható. Az alkohol elhagyásán kívül egyéb drasztikus beavatkozást nem igényel. Ilyenkor fontos odafigyelni az egészséges táplálkozásra és az egészséges testsúly fenntartására.
  • A gyulladásos zsírmáj esetenként még gyógyítható. Az alkohol elhagyása elengedhetetlen, de ezen túl orvosi beavatkozásra is szükség lehet.
  • A májzsugor a májszövet végleges károsodását jelenti. Az állapot lehet tünetmentes, de okozhat sárgaságot, vérzékenységet, kóros fogyást vagy akár májkómát is. A kezelés komplex orvosi beavatkozást igényel.
májkárosodás alkohol hatására
← egészséges máj balra | májcirrózis jobbra →

A vércukorszint felborulása

A hasnyálmirigy szabályozza a szervezet inzulinszintjét. Ha a hasnyálmirigy és a máj működése akadozik, a vércukorszint kórosan alacsonnyá vagy magassá válik.

Ha a test képtelen megfelelő egyensúlyban tartani a vércukorszintet, a cukorbetegség súlyosabb szövődményei is kialakulhatnak. A cukorbeteg személyek számára különösen fontos az alkohol kerülése.

A központi idegrendszer károsodása

Az alkohol meggyengíti a test és a központi idegrendszer közötti kapcsolatot. Ez az oka annak, hogy ittas állapotban a beszéd elmósodottá, a mozgás bizonytalanná, az autóvezetés életveszélyessé válik. A végtagokban tapasztalható bizsergés, zsibbadás a központi idegrendszerben bekövetkezett sérülésre vonatkozó jel lehet.

Az ivás blokkolja az emlékezést, a racionális gondolkodást és az érzelemszabályozást. A hosszan tartó alkoholfogyasztás elváltozást okozhat a homloklebenyben: ez a terület felelős a személyiség egységének létrehozásáért. Az emlékezőképesség súlyos sérülését jelenti a Korsakoff-szindróma, amely a legtöbb esetben kifejezetten az alkoholizmus következménye.

Fizikai és lelki függőség

Az alkohol fizikai és lelki függőséghez is vezethet. A fizikai függőség általában 1-2 hét alatt megszűnhet, a lelki függőség leküzdéséhez több időre és munkára van szükség. A fizikai függőség kezelése orvos segítségét igényli.

Az elvonás tünetei az alábbiak lehetnek:

  • szorongás;
  • idegesség;
  • hányinger;
  • remegés;
  • magas vérnyomás;
  • szabálytalan szívverés;
  • erős izzadás;

Az emésztőrendszer károsodása

Az alkohol károsíthatja az emésztőrendszert és a zsigereket. A bélszövet károsodása nehezíti az emésztést, a tápanyagok felszívódást és a vitaminokban, ásványi anyagokban rejlő értékes összetevők felhasználását. Ezért az alkoholizmus áttételesen alultápláltsághoz is vezethet.

Az erős ivás felfúvódáshoz, puffadáshoz, hasmenéshez és/vagy fájdalmas székeléshez vezethet. A hasban indokolatlan teltségérzés alakulhat ki. Az alkohol okozta kiszáradás következtében fekély jöhet létre, ami súlyos esetben belső vérzéssel is együtt járhat. Ha ezeket nem diagnosztizálják időben, rendkívül veszélyessé válhatnak.

Az ivás renkívüli mértékben növeli a rák kockázatát elsősorban a szájban, a torokban, a nyelőcsőben, a vastagbélben, a májban és a tüdőben.

A keringési rendszer károsodása

Az alkohol roncsolja a szívet és a tüdőt: a nők mindkét területen sérülékenyebbek, mint a férfiak.

A keringési rendszer károsodása okozhat magas vérnyomást, szívritmuszavart, agyvérzést, szívrohamot, szívelégtelenséget.

A szexuális élet és a szexuális funkciók zavara

A rendszeres ivás csökkenti a szexuális vágyat, és férfiak esetében igen gyakran okoz részleges vagy egészleges impotenciát.

A női alkoholizmus megzavarja az egészséges női ciklust és hormonműködést, és ez meddőséghez vezethet. A várandós nők alkoholfogyasztása koraszüléshez és/vagy születési rendellenességekhez vezethet. Magyarországon ezt magzati alkohol szindrómának is nevezik.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük