A másnaposság a fejfájás és a bűntudat izzadtságszagú elegye. A hasogató testi tünetek többé-kevésbé enyhíthetők. De legyünk őszinték: a legtöbb tipp és csodaszer nem sokat ér. Ennek ellenére fel fogom sorolni őket. Aminek viszont tényleg van értelme az az, ha megpróbálod kihozni a legtöbbet a másnaposságból: mutatom, hogyan lehet ez a legjobb napod a héten.
1. Bűntudat és önvád helyett: csak lazán
Ennek a napnak már lőttek: a fejed fájni fog, a munka csak kínlódás lesz, és alig várod, hogy este józanon bújj ágyba, hogy a másnap másnapján újra működőképesen folytasd az életed. Nem érdemes bűntudattal és önváddal rontani a helyzetet: nem tettél semmi elítélendő dolgot. Nem azért ittál, mert erkölcstelen vagy gyenge ember vagy, hanem azért, mert valami fájóan hiányzik az életedből, és könnyítettél a szíveden. Nem ez a legjobb módja, de nem tudtál jobbat. Idővel ez változni fog, de az önmarcangolás még senkinek sem segített.
Ha haragszol magadra, bocsáss meg magadnak. Mondd magadnak, hogy ez már egy ilyen nap, legalább kicsit könnyebb volt a tegnap este, nem baj.
2. Ne fogadkozz, ne tegyél felesleges elhatározásokat
„Soha többet nem iszom” – mondjuk ilyenkor magunknak, és a fogadalom kábé estig vagy jövő hétig ki is tart. Nincs sok értelme. A hirtelen jött elhatározás nem ér többet annál, mint amikor elfog a vágy, hogy inni kell. Az is egy impulzus, és ez is egy impulzus, ami tiszavirág életű lesz. Csak éppen ezt az impulzust a másnaposság hozza létre, és a magaddal szembeni harag táplálja.
A mától nem iszom fogadalma ugyanabban a mókuskerékben tart, amiben eddig is voltál. Hiszen gondolj bele: hányszor határoztad már el, hogy abbahagyod, és mire mentél vele? Ez az elhatározás egy pillanatnyi impulzus alapján az akaraterőre támaszkodik, márpedig az akaraterő nem szokott segíteni a leszokásban. Nem ma kell erőltetni a dolgot.
3. Tedd könnyebbé a napot, amivel lehet
Nézd meg a naptárad, és gondold át a napi teendőket. Amit csak lehet, húzz ki vagy ütemezz át máskorra, és tegyél be helyette olyan dolgokat, amikre vágysz vagy amiktől jobban érzed magad.
Ez lehet egy séta, egy uszodázás, egy kirándulás, egy jó ebéd egy retró étteremben vagy a kedvenc sorozatod egy pizza kíséretében. Dolgozz minél kevesebbet, és pihenj minél többet. Ha már másnaposság, legyen egy kicsit pihentető.
4. Enyhítsd a másnaposság fizikai tüneteit
A másnaposság tünetei sokfélék lehetnek: izzadás, hányás, hasmenés, láz, szédülés és izomfájdalom. A jó hír, hogy csak egy napig tartanak ki, és már ma enyhíteni tudod őket: rengeteg módszer és lehetőség közül választhatsz. Mindenki másra esküszik, de van több olyan dolog is, ami biztosan segíteni fog:
- Igyál sok vizet vagy természetes gyümölcslevet. Délelőtt nyugodtan lemehet egy liter is akár. Egy ember napi vízszükséglete valahol 2-3 liter körül van, a tegnap esti ivás pedig alaposan kiszárított. Ezt érdemes minél hamarabb visszapótolni.
- Egyél egy jót. Azt és annyit, amennyi jól esik. Se többet, se kevesebbet. Van, aki a pácolt heringre esküszik. Szerintem az a lényeg, hogy
- Aludj egy órát napközben. Részegen felületessé válik az alvás. Ezért éjszaka nem aludtál jól. Ahogy viszont telnek az órák, képessé válasz a jó alvásra is. Ha hétvége van, szerencsésen alhatsz, amennyi jól esik. Ha munkanapra esik a másnaposság, ebéd után érdemes bemenni az irodai mellékhelyiségbe, leülni a WC-re, nekidőlni a falnak, és szundítani 20 percet. Sokat segít, és senkinek nem tűnik fel.
- Búj oda valakihez. Az ivás megviselte az idegrendszeredet, megnyugtatásra van szüksége. Ennek legegyszerűbb és leghatékonyabb módja a testkontaktus. Ha van kihez odabújni, ragadd meg a lehetőséget. Ha nincs, próbálj keresni valakit vagy kérj meg egy barátot, barátnőt, munkatársat, hogy öleljen meg.
- Mozogj, sportolj. A testmozgás jól esik, és gyorsítja a méreg kiürülését a szervezetedből. Úszás, kirándulás, szaunázás, futás — ezek mind jót tesznek ilyenkor. A lényeg, hogy csak abban a mértékben, amennyire jól esik (nem ma kell lefutni életed leggyorsabb szigetkörét), és ha mozogsz, annak arányában fogyassz még több folyadékot.
5. Nyomozd ki, hogy miért ittál
Önvád, bűntudat és fogadalmak helyett gondold át, hogy milyen volt az elmúlt heted. Az ivás többnyire nem derült égből villámcsapásként érkezik, és az egyik legértékesebb dolog, amit tehetsz, ha visszafejted, hogy miért ittál. Ha egyszeri ivás volt, akkor is érdemes tudni, hogy miért történt. Ha időről időre leiszod magad, akkor még fontosabb, hogy tudd, mi vezetett ide.
Próbálj túljutni az olyan közhelyeken, mint például az, hogy ideges voltam vagy szorongtam vagy hogy máskor is iszom, miért ne ittam volna éppen tegnap este. Ezek igazak és fontosak, de próbáld konkrétan megtalálni az előzményeket.
Például:
- Az elmúlt két hetet karanténban töltöttem, nyomasztó és nehéz volt a bezártság.
- Minden este veszekedtem a férjemmel/feleségemmel, és ennek a feszültségét nem bírtam elviselni.
- Féltem, hogy kirúgnak a munkahelyemről, mert összevesztem a főnökömmel.
- Nem bírtam leadni határidőre egy munkát, és ez pedig feje tetejére állította a hetet is.
A konkrét előzmények megtalálása kincset ér, mert legközelebb már a korai jelekből is felismerheted, hogy mi következik. Ez pedig lehetőséged ad, hogy elkerüld. Például ha a határidős munka miatt szorongtál két héten át, akkor a következő alkalommal egyeztesd le úgy a munkát a cégen belül, hogy legyen több belső határidő a feladatra, amikor a részteljesítéseket feszültségmentesen át tudod beszélni a főnökkel.
6. Tegyél magadnak egy nagy szívességet
Most jön a neheze. Gondold át, hogy mi az, amire nagyon vágysz, és nem mered megtenni. És csináld meg! Például nagyon tetszik egy munkatársad, de nem mered elhívni randizni. A teendő az, hogy hívd el egy vacsorára. Vagy évek óra rosszban vagy a testvéreddel, és gyakran eszedbe jut, hogy jó lenne rendezni a konfliktust. A teendő az, hogy emeld fel a telefont, és mondd el neki, hogy hiányzik, és szeretnél újra kapcsolatba kerülni vele. Vagy bármi más.
Ez két dolog miatt fontos:
- Egyfelől azért, mert önmagában csodás lehet az estéd már önmagában csak ettől. Akkor is, ha nem lesz randi, és akkor is, ha a testvéred nem lesz nyitott a kapcsolatfelvételre. A te felelősséged az, hogy teszel egy lépést előre egy fontos dologban, a másik döntése, hogy ezzel mit kezd. Veszíteni nem lehet vele, de gondolj bele, milyen érzés, ha sikerül.
- Másfelől azért, mert talán azért ittál, mert egy rakás frusztráció fojtogat. Minden frusztráló dolog feloldása, minden lépés, ami egy kicsit is old rajta, segít neked, hogy kevesebbet igyál, és ritkábban legyél másnapos.
7. A harmadnaposság megelőzése
A másnaposság nem az a nap, amikor el tudsz kezdeni leszokni. A másnap egy pocsék nap, és a legtöbb, amit ki lehet belőle hozni, hogy csökkented a mérgezés tüneteit és hatásait, és próbálod nem csak túlélni, hanem kellemesebbé is tenni az életed.
Ha csinálsz magadnak egy jó napot, tiszta haszon. De ezen túl van még valami, ami számít: az esetek többségében a rossz napok vezetnek a másnapossághoz és az alkoholizmus fokozatos kialakulásához is. Ezért ha csinálsz magadnak egy klassz napot, esélyt adsz magadnak, hogy holnap ne hasogató fejfájásra ébredj.
Vélemény, hozzászólás?